De Europese Onderzoeksraad (ERC) heeft 287 beginnende topwetenschappers geselecteerd, voor wie middelen worden uitgetrokken in het kader van de zesde inschrijvingsronde voor subsidies voor starters. Zij krijgen op die manier de kans om zeer geavanceerd fundamenteel onderzoek uit te voeren. Samen krijgen de onderzoekers bijna € 400 miljoen, per project maximaal € 2 miljoen aan subsidies gespreid over ten hoogste vijf jaar.
De concurrentie voor deze prestigieuze subsidies is blijven stijgen, want de totale vraag naar subsidiëring is dit jaar met 50% toegenomen. Ook het aandeel van de vrouwelijke succesvolle onderzoekers is gestegen, van 24% naar 30% van alle kandidaten. Deze inschrijvingsronde voor subsidies voor starters was de laatste binnen het zevende EU-kaderprogramma voor onderzoek (KP7). De volgende oproepen vallen onder Horizon 2020, het nieuwe EU-programma voor onderzoek en innovatie, dat in een aanzienlijke verhoging van de financiering voor de ERC voorziet.
Van tsunami’s tot zonnecellen
De geselecteerde projecten hebben betrekking op een breed scala van onderwerpen, zoals het ontwerp van een unieke kustverdediging tegen tsunami’s, de ontwikkeling van hightech radiotherapie waarmee hoofd-halskankerpatiënten mogelijk kunnen worden geholpen, onderzoek naar het in real time volgen van de luchtverontreiniging door middel van GPS-technologie, of de productie van nieuwe goedkope en doeltreffender zonnecellen. De EU-commissaris voor Onderzoek, Innovatie en Wetenschap, Máire Geoghegan-Quinn, zei hierover het volgende: "De Europese Onderzoeksraad heeft het onderzoekslandschap voor jonge talenten veranderd en het niveau van de wetenschap in Europa verhoogd. Financiering van fundamenteel onderzoek brengt de menselijke kennis vooruit, maar zorgt ook voor wetenschappelijke doorbraken die ons dagelijks leven in de toekomst kunnen verbeteren. ERC is nu een bekend kwaliteitslabel, dat in het kader van Horizon 2020 tot nieuwe hoogtepunten zal leiden."
Grotere concurrentie
Deze oproep leverde 3329 voorstellen op, een stijging met 50% ten opzichte van vorig jaar. Als gevolg van de aanzienlijk grotere concurrentie, had slechts 9% van de aanvragers succes. Subsidies worden toegekend aan onderzoekers van 34 verschillende nationaliteiten en van 162 verschillende gastinstellingen in heel Europa. De subsidies voor starters zijn bestemd voor onderzoekers van om het even welke nationaliteit met twee tot zeven jaar ervaring na het behalen van de doctorsgraad (of een gelijkwaardige graad) en een veelbelovend wetenschappelijk palmares. Gemiddeld zijn de geselecteerde onderzoekers van deze zesde ronde ongeveer 34 jaar.


