Onderzoekers van ESA, IRAP, CNES, TU Delft, HTG en Planetary Visions hebben onlangs ontdekt dat de grootschalige aardbeving die Japan trof op 11 maart 2011 ook gemeten is door ESA’s GOCE zwaartekracht satelliet.
Dr. Eelco Doornbos van de faculteit Luchtvaart- en Ruimtevaarttechniek van de TU Delft was een van de onderzoekers in dit project. Hij is verantwoordelijk voor het omzetten van de GOCE data in informatie over luchtdichtheid en windsnelheid in de hoge atmosfeer.
De zware aardbeving vertoonde opwaartse geluidsrimpels – infrasound genoemd – in de atmosfeer. Deze geluidsgolven veroorzaakten veranderingen in de luchtdichtheid en windsnelheid op de hoogte van GOCE, die werden gemeten door de ultra-gevoelige versnellingsmeters aan boord van deze satelliet.
Lees het volledige artikel ‘GOCE the first seismometer in orbit’ (in het Engels)
Bekijk de video van de geluidsgolven.


