Extra inkomstenbron vraagt extra infrastructuur

Glastuinbouwers worden energieleveranciers. Vier vliegen in één klap!

Zowel in België als Nederland vind je veel glastuinbouwers. Tuinbouwers hebben zonlicht, warmte, CO2 en water nodig om hun gewassen tot groei te brengen. Als ze die warmte produceren met warmtekrachtkoppeling produceren ze behalve warmte en CO2 ook elektriciteit. Dat is een mooie extra inkomstenbron waarvoor wel extra infrastructuur nodig is.

door: Robert van der Zwan

Foto: Een WKK-installatie bij een glastuinbouwer: de tuinbouwer zet in op warmte en produceert zodoende ook elektriciteit bestemd voor ‘ de markt’.

Glastuinbouwers zetten in op warmte, dat is hun levensader. Produceren ze die warmte via warmtekrachtkoppeling, dan vangen ze eigenlijk vier vliegen in één klap: ze nemen relatief goedkoop warmte af, ze produceren CO2 waarmee je de groei van je gewassen stimuleert, ze krijgen zelf geproduceerde elektriciteit als bonus en kunnen hun overtollige elektriciteit ook nog eens kwijt op de markt. Zodoende wint ‘WKK’ snel aan populariteit. Het Belgisch/Nederlandse bedrijf Polargen denkt dit jaar installaties met evenveel vermogen te bouwen als in de drie voorafgaande jaren.

Dat heeft niet alleen te maken met de toegenomen efficiëntie van warmtekrachtkoppeling. Het heeft onder andere ook te maken met een betere inpassing van de elektriciteitsproductie binnen het totale net. Daar komt de presentatie van Adriaan Brebels van CIT Engineering uit Geel (België) en Rijswijk (Nederland) om te hoek kijken. Zijn bedrijf ontwierp en ontwikkelde voor WKK-aanbieder Polargen een individuele toegang tot een centraal systeem waar dit bedrijf de totale productie bijhoudt en kan aanbieden aan energiebedrijven. Polargen fungeert als projectbeheerder/energytrader in elektriciteit en kan prijsafspraken maken met afzonderlijke tuinbouwers.

Link met centraal systeem
Dat veronderstelt echter wel dat elke tuinbouwer een ‘link’ heeft met het centrale systeem van Polargen. CIT Engineering ontwikkelde die schakel, een combinatie van gespecialiseerde hardware en software. Elke WKK-installatie heeft een VPN-verbinding over internet met het centrale kantoor van Polargen. Realtime meetgegevens en totalen zijn in het Polargen-kantoor zichtbaar op een synoptiek (bulletinboard). Een centrale database met productiegegevens valt via internet te raadplegen door klanten die een abonnement hebben op deze extra service. Dit totaalconcept kreeg de naam ‘Groeikracht Power System’ (GPS). “We hebben dit concept gerealiseerd met een PLC, LabVIEW en Windows XP. Dat lijkt op het eerste gezicht vreemd. LabVIEW is in eerste instantie immers een test- en meettoepassing. Maar je kunt er ook dit soort toepassingen prima mee in het net passen.”

Nu warmtekrachtkoppeling beter in te passen valt, laat het zich wellicht ook op andere plaatsen ‘plooien’ waar plaatselijk warmte nodig is. Te denken valt aan gemeenten die zodoende hun gemeentekas van extra middelen kunnen voorzien. Brebels: “Wie weet voor wie dit concept allemaal nog interessant kan zijn.”