Kabinetsdelegatie bezoekt Singapore en Japan met Innovatieplatform

Minister-president Balkenende brengt van 22 tot en met 27 oktober een officieel bezoek aan Singapore en Japan. De ministers Van der Hoeven (Economische Zaken) en Plasterk (Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen) en de leden van het Innovatieplatform vergezellen de minister-president.

Gezamenlijke kansen voor duurzaam economisch herstel vormen het centrale thema van het bezoek. Kansen liggen er in investeringsmogelijkheden over en weer, de intensivering van de onderlinge betrekkingen en meer samenwerking bij het stimuleren van innovatie. Met Japan viert Nederland dit jaar bovendien het bestaan van 400 jaar handelsbetrekkingen.

Tijdens het bezoek wordt stil gestaan bij de rol van Nederland als landingsplaats voor Aziatische bedrijven die willen investeren en groeien in Europa. Zoals Singapore de gateway to Asia is voor veel westerse ondernemingen, is Nederland dat voor Aziatische bedrijven in Europa. Aangezien Singapore en Japan een sterke betrokkenheid kennen tussen wetenschap en bedrijfsleven vinden er verschillende ontmoetingen plaats die inzicht dienen te geven in hun economische groei en herstelprogramma’s. Beide landen staan hoog op de Global Competitiveness Index van het World Economic Forum. Nederland, nu op plaats 10, heeft de ambitie om weer tot de top 5 te gaan behoren. De delegatie wil inzicht krijgen waar er kansen liggen.

Werksessie
Na aankomst in Singapore heeft Balkenende op donderdag 22 oktober onder andere ontmoetingen met zijn Singaporese ambtgenoot Lee Hsien Loong en president Nathan. Samen met minister Van der Hoeven en de leden van het Innovatieplatform bezoekt hij verder de Marina Barrage-dam. Deze dam is mede ontwikkeld en gebouwd door verscheidene Nederlandse bedrijven. ’s Avonds vindt onder andere een werksessie plaats met Singaporese kabinetsleden en het Innovatieplatform.

Op vrijdag ontmoet de delegatie Nederlandse ondernemers tijdens een werkontbijt. Aansluitend houdt minister-president Balkenende de zogeheten Singapore Lecture. Zijn toespraak is getiteld: "Towards new global partnerships – economics, governance and values". Het bezoek in Singapore wordt afgesloten met een bezoek aan het Aquatic Science Centre van de Nederlandse organisatie Deltares. Dit innovatieve instituut vormt als het ware een bruggenhoofd van Nederlandse waterkennis naar Singapore.

Keizer
Het officiële bezoek aan Japan start op zaterdag 24 oktober. Tijdens het bezoek heeft Balkenende op maandag 26 oktober onder andere ontmoetingen met de Japanse keizer en de nieuwe Japanse minister-president Hatoyama. Op het British Commonwealth War Cemetery in Yokohama legt hij, ook op maandag, een krans ter nagedachtenis aan de Nederlandse oorlogsslachtoffers.

Dinsdag 27 oktober ontvangt de minister-president een eredoctoraat aan de Keio Universiteit. In zijn dankspeech zal minister-president Balkenende ingaan op de noodzaak morele waarden te koppelen aan economische ontwikkeling.

Tijdens het bezoek aan Japan bezoekt de minister-president samen met de IP-leden verder diverse innovatieve bedrijven, zoals Fuji-film, Océ, DSM en Mitsubishi Motors. Innovatie en investeringen zijn de centrale onderwerpen tijdens de bezoeken aan deze bedrijven.

Innovatieplatform
Het Innovatieplatform bestaat uit leden van het kabinet en sleutelspelers uit bedrijfsleven, wetenschap en onderwijs. Doel van het platform is de versterking van de Nederlandse innovatiekracht en kenniseconomie. Naast de minister-president, die voorzitter is van het platform, en de ministers Plasterk (Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen) en Van der Hoeven (Economische Zaken) completeren de volgende IP-leden de delegatie: Hans de Boer, Piet Borst, Robbert Dijkgraaf, Wiebe Draijer, Suzanne Hulscher, Marjan Oudeman, Feike Sijbsma , René Smit, Kees Tetteroo, Melek Usta, Bas Verhart, en Claudia Zuiderwijk.