Nuon Solar Team nu aan kop na inhaalactie

Het Nuon Solar Team uit Delft gaat aan kop in de World Solar Challenge in Australië. Na vijf zenuwslopende uren op de vierde racedag, waarin het team zich voorbereidde op het inhalen van de Twentse zonneauto, deed eindelijk de kans zich voor: het Nuon Solar Team kon inhalen. Het verschil tussen de teams uit Nederland bedraagt slechts enkele minuten.

"Het werd steeds stiller op de porto’s van de teamauto’s", vertelt teamleider Mark Hupkens. "De teamleden waren vol afwachting wanneer de kans zich zou voordoen om in te halen. Want dát het zou gebeuren, daar waren we van overtuigd. Onze auto Nuna8 is in goede conditie, we hadden lekker veel zon gevangen en de accu zat vol. Het enige wat echt lastig was, was het verkeer. Dat wordt steeds drukker nu we in het zuiden van Australië rijden. En ook de wegen hebben meer bochten waardoor je niet altijd zeker weet of er een tegenligger aan komt of niet. Man, man, we hebben op onze nagels zitten bijten van spanning. En prachtig om te zien dat het inhalen zo mooi lukte."

Inhaalactie bijna gedwarsboomd


De inhaalactie van het Nuon Solar Team mislukte bijna. Want een paar kilometer na de inhaalmanoeuvre ligt de enige spoorovergang over de hele Stuart Highway en juist nu kwam er een trein langs en sloten de spoorbomen. De treinen in Australië zijn ontzettend lang, dus dat betekent dat het team zou moeten stoppen en de voorsprong op Twente zou verliezen. Maar het lot was het Nuon Solar Team gunstig gezind vandaag. De trein was veel korter dan gebruikelijk en vlak voordat Nuna8 moest afremmen, openden de spoorbomen en kon de wagen doorrijden. 

Verkeerslichten


Het Nuon Solar Team moet nog 180 kilometer rijden tot aan de finish in Adelaide. Op de zuidelijke route waarop het team nu rijdt, wordt het steeds drukker en dat betekent ook meer verkeerslichten die op rood kunnen staan. Dat zijn voor de laatste kilometers de spannendste momenten omdat er maar enkele minuten verschil tussen de Nederlandse teams zit. De verwachting is dat de teams vannacht rond 2:00 of 3:00 uur Nederlandse tijd zullen finishen in Adelaide.

Ook het team uit Twente heeft nog alle vertrouwen in een eindzege. "Er kan nog van alles gebeuren, de strijd is zeker nog niet gestreden," zegt Maarten van Poppelen van Solar Team Twente. "Onze zonneauto’s zijn om 17.00 uur (Australische tijd) erg dichtbij elkaar gestopt; de verschillen zijn ontzettend klein."

Flink in de ankers

Bij de eerste verplichte control stop in Glendambo bedroeg het verschil tussen Nuon Solar Team en Solar Team Twente 23 seconden in het voordeel van Twente. Het Twentse team had twee dagen geleden de koppositie overgenomen in de zonnerace van 3000 kilometer door de Australische outback. Het weer was met, veel zon en zo’n 25 graden, ideaal voor de zonneauto. In de verte was echter de bewolking boven Adelaide duidelijk zichtbaar.

Aan het begin van de middag, in de aanloop naar de volgende control stop in Port Augusta (300 kilometer van Adelaide), startte Delft een lange inhaalactie. "De situatie werd op dat moment ontzettend spannend," vertelt Van Poppelen. "Onze zonneauto Red One moest bij die inhaalactie flink in de ankers om de situatie op de weg veilig te houden. Daar balen we van, maar zoals gezegd houden we goede hoop om de eerste plek terug te veroveren."