Wat zou de wereld zijn zonder vacuüm?

Zonder vacuüm geen lampen, geen halfgeleiderchips, geen beeldschermen, geen flatscreens…

Adixen (Alcatel Vacuum Technologies) doet in vacuüm. Temidden van  de apparatuur praten we met Ron van Vossen, die ter illustratie wel even een beeld wil schetsen van een wereld zonder vacuüm. “Vacuüm is in talloze producten om ons heen onontbeerlijk. Zonder vacuüm geen lampen, geen halfgeleiderchips, geen beeldschermen, geen flatscreens… Heel veel alledaagse producten kwamen tot stand met gebruikmaking van vacuüm. Mensen realiseren zich dat niet, die denken hooguit aan vacuüm-verpakte koffie. Maar vacuüm behelst hoogwaardige techniek.”

“Het absolute vacuüm is overigens even onbereikbaar als het absolute nulpunt”, legt Van Vossen uit. “Gasmoleculen hechten zich aan oppervlakken en zelfs uit RVS komt gas. In de praktijk is een niveau van 10-2 millibar gangbaar. Voor laboratoriumdoeleinden kunnen we tot 10-10. Dat bereik je in twee trappen: eerst min of meer op klassieke manier, daarna turbomoleculair, in een apparaat met een heel pakket aan draaiende en stilstaande schoepenraderen. Beide soorten worden door Adixen geleverd, variërend in capaciteit van twintig tot zesduizend liter per minuut.”

Torpedo’s
“Wat wij met telecommunicatiecompany Alcatel hebben? Dat stamt uit de tijd dat Alcatel nog in de oorlogsindustrie zat en torpedo’s maakte. Toen er geen emplooi meer was voor deze fijnmechanische vaardigheid, werd een alternatief gevonden in de vacuümtechnologie. Om daarna de associatie met telefoons weg te nemen, ontstond de naam Adixen.

Ron van Vossen (Adixen): "Zonder vacuüm geen lampen, geen halfgeleiderchips en nog een heleboel méér niet…"