Arduino krijgt concurrent met Microsoft’s .NET Gadgeteer

Het open-source ontwikkelplatform Arduino krijgt er concurrentie bij uit de hoek van niemand minder dan Microsoft. De Amerikaanse softwaregigant heeft deze week .NET Gadgeteer gelanceerd; waarmee hobbyisten en professionals zelf snel allerhande gadgets kunnen ontwikkelen.

Engineer Steve Hodges van Microsoft Research werkte zelf ooit eens maandenlang aan een draagbare digitale camera die automatisch foto’s neemt van de activiteiten van de drager. Hodges: "Het kostte me zes maanden om iets werkend te krijgen en een ander nog eens zes maanden om de software te schrijven. Daarna waren we nog zes maanden bezig met fine-tunen", aldus Hodges. "In zo’n project wil je eigenlijk snel iets kunnen bouwen om te zien of het werkt of niet."

.NET Gadgeteer

Daar komt .NET Gadgeteer om de hoek kijken. Dit platform combineert flexibele hardware met krachtige software op basis van Microsoft’s .NET omgeving. Hiermee kunnen engineers snel binnen enkele uren een groot scala aan gadgets bouwen, soms nog sneller. Het kan een enorm handig zijn voor research-afdelingen van grote bedrijven, of knutselende hobbyisten die in hun vrije tijd op een goedkope manier een gadget in elkaar willen zetten.

Ontwikkeling

Nicolas Villar en James Scott van Microsoft ontwikkelden .NET Gadgeteer de afgelopen 2,5 jaar. Deze week is de publieke site van het product live gegaan. Villar: "We voelden alsof we keer op keer opnieuw het wiel aan het uitvinden waren als we snel een prototype wilden bouwen. Het kostte weken om een elektronisch circuit te ontwerpen, bouwen, testen en overnieuw ontwerpen als het niet meteen werkt. En dan moet je nog programmeren, vaak in een ingewikkelde code als low-level assembleertaal of C, zonder goede debug-gereedschappen."

Het team begon te zoeken naar iets beters. Ze vonden die oplossing in het .NET Micro Framework, ontworpen om simpele apparaten veel van dezelfde ontwikkeltools te geven die pc’s en andere krachtige platforms kennen. Ook biedt het .NET Micro Framework een objectgeoriënteerde programmeertaal. Het idee van Villar en de rest van het team was om hiernaast ook objectgeoriënteerde hardware te ontwikkelen. Na experimenten met een systeem genaamd Project Dragonfly, was .NET Gadgeteer het resultaat.

Specificaties en verkrijgbaarheid

.NET Gadgeteer bestaat uit een klein moederbord met een ARM7-processor, 4Mb Flash, 16 Mb RAM, ethernet, WiFi, sd-kaart-interface en USB-poorten. Het moederbord is te programmeren met het .NET Micro Framework, op basis van Microsoft Visual Studio, wat dankzij haar IntelliSense-optie programmeren een eitje maakt. Op de site van het project zijn de hardware-producten te pre-orderen: een Spider Starter Kit en een Spider Mainboard. Ook zijn de onderdelen uit de Starter Kit los te bestellen. Eind september komen de producten beschikbaar.