Procentec uit Wateringen is dit jaar de eerste winnaar van de CE-Design Award die Dare elk kwartaal uitreikt aan een design dat eruit springt. De winnaar krijgt, naast de award en een taart, de eerstvolgende meting of het eerstvolgende onderzoek voor rekening van Dare.
Dare test en onderzoekt jaarlijks honderden producten. Lang niet alle ontwerpen komen in één keer met goed resultaat door de testen. Maar er zijn er ook die zich wat EMC- en veiligheidsontwerp betreft onderscheiden. Zulke ontwerpen komen in aanmerking voor de CE-Design Award.
Procentec is al twintig jaar actief in digitale datacommunicatieoplossingen op het gebied van industriële automatisering. Zij ontwikkelen producten die nodig zijn om een meet- en stuurbaar netwerk in te richten. Naast troubleshooting en maintenance bieden ze ook trainingen voor Profibus en Profinet. Procentec is een internationaal erkend Competence Center en beschikt over uitgebreide kennis van veldbus- en Industrieel Ethernet protocollen in de fabrieks- en procesautomatisering.
Het prijswinnende product, Atlas genaamd, wordt in april op de Hannover Messe geïntroduceerd en is een diagnos systeem voor industrieel ethernet. Via het Internet of Things (IoT) worden steeds meer ‘dingen’ aan elkaar verbonden, met in de industrie ethernet als infrastructuurbasis. Momenteel is er binnen de industriële automatisering een verschuiving gaande van de traditionele veldbussystemen naar industrieel ethernet. Atlas maakt het netwerk inzichtelijk en zorgt voor een hoog gebruiksgemak door een intuïtieve web-interface. Netwerkdiagnose voorkomt kostbare downtime in installaties en leidt daarom altijd tot een hoger rendement op de investering met een goed doordachte strategie voor diagnose. Aangezien Atlas in industriële omgevingen zal worden geplaatst, is het belangrijk dat het voldoet aan de Europese richtlijnen voor EMC.
Bij de uitvoering van een EMC (elektromagnetische compatibiliteit) test wordt de elektronica van het te testen product op verschillende manieren onderzocht. Als eerste wordt bekeken hoeveel elektromagnetische straling het product uitstraalt. Deze emissie kan zowel door de lucht als via verbonden kabels worden uitgestraald. Vervolgens wordt er gekeken of het product ook bestand is tegen elektromagnetische straling van buitenaf. Bij immuniteit gaat het om instraling die zowel via de lucht als via de kabel het product kan beïnvloeden. Naast deze emissie- en immuniteittesten, wordt er ook getest of het product bestand is tegen: ESD (elektrostatische ontladingen), EFT (elektrische impulsen) en surge (gesimuleerde blikseminslag).
Bij het ontwerpen van Atlas is in een vroeg stadium al rekening gehouden met eventuele problemen die zich kunnen voordoen bij de EMC-testen. Zo is er al tijdens het maken van de schema’s bij de verschillende onderdelen goed in de bijbehorende datasheets gekeken. Hierna is er in de schema’s nog een extra filtering toegevoegd in de sub-schema’s. Deze plekken van extra filtering zijn gekozen omdat ze relatief ver bij de voeding vandaan liggen of omdat juist deze onderdelen voor EMC-problemen konden zorgen.
Een EMC-kritisch onderdeel dat bij Atlas wordt gebruikt is de schakelende voeding. Door op hoge frequentie te schakelen kan er een zeer efficiënte voeding worden gemaakt. Deze frequentie heeft wel als nadeel dat er emissie wordt geïntroduceerd. Om deze emissie te beperken is hier extra kritisch naar gekeken.
CB scheme
De EMC-metingen zijn door Dare uitgevoerd volgens het CB-scheme. Dat is een internationaal programma, ontworpen door de International Electrotechnical Commission for Electrical Equipment (IECEE) om de wereldwijde acceptatie van EMC- en productveiligheids-testen tussen laboratoria en certificatie-instellingen onderling mogelijk te maken.
Het IEC CB-scheme is een multilaterale overeenkomst die de internationale certificatie van elektronische producten mogelijk maakt, zodat één enkele certificatie wereldwijde markttoegang verzekert.


